BLOG

E-Ticaret Nedir Nasıl Yapılır?

Ticaret, insanlıkla beraber binlerce yıldır varlığını sürdürüyor ve insan toplumlarının gelişimiyle birlikte gelişiyor. İnsanlığın teknolojiyle buluşması ve hayatının her alanına teknolojinin dahil olmasıyla birlikte ise e-ticaret kavramı doğmuştur. İlk defa duyanlar e ticaret nedir diye düşünebilir.

E-ticaret, adından da anlaşılacağı üzere ticaretin internet üzerinden yapılmasıdır. Bu ticaretlerin internet üzerinden yapılmasını sağlayan ortamlar ise e-ticaret siteleridir. E-ticaret sitelerinde site sahipleri ister kendi ürünlerini satabilir; isterlerse de başkalarının bu platformlarda ürün satabilmesini sağlayabilir.

Böyle bir işe başlamak isteyenler e-ticaret nasıl yapılır diye düşünebilirler. İnternet üzerinden ticaret yapmak için öncelikle bir e-ticaret sitesi kurulmalıdır. Bu e-ticaret siteleri Wordpress gibi platformlarda hazır olarak alınabilir, çeşitli yazılım şirketlerine veya freelance yazılımcılar yaptırılabilir veya kodlama öğrenerek yapılabilir.

E-Ticaret Sitesine Nasıl Sahip Olunur?

Eğer bir e-ticaret sitesine bütçe ayırmak sıkıntı olmayacaksa, bu sitelere sahip olmak isteyenler e-ticaret sitesini yazılım şirketlerine yaptırmalıdır. Bu sayede en güvenli şekilde bir e-ticaret sitesine sahip olunacaktır. Her ne kadar daha ucuz yöntemler olsa da ticaret yapılacağından, o site üzerinden para akışı sağlanacaktır. Dolayısıyla işini profesyonel olarak yapanlara bu siteleri yaptırmak en güvenlisidir.

E-ticaret sitesine sahip olmadan önce insanların internette e-ticaret nedir diye arama yapması ve bu işin mantığını iyice öğrenmesi gerekir. İş tam anlamıyla kavranmadan başlamak, daha sonra birçok sorunu beraberinde getirebilir. Bu nedenle e-ticaret nasıl yapılır sorusuna tam anlamıyla cevap verene kadar insanların bu konuda okuması ve araştırma yapması gerekir.

Yazılım şirketlerine e-ticaret sitesi yaptırmanın yanında herhangi bir yazılımcıya da bu siteler yaptırılabilir fakat bu durumda da profesyonel bir yazılımcı bulmak gerekir. Bir şirkete yaptırmak yerine bu yöntem daha ucuzdur ancak daha risklidir. Bu nedenle öncelikle bu yazılımcının referanslarına bakmak gerekir. Daha önce yapıp bitirdiği sitelere göz atıp, o site sahipleriyle iletişime geçilmelidir.

Daha sonra güven sağlandığı takdirde ortalama 750 TL – 1000 TL aralığında bir fiyatla yaptırılabilir. Bunun yanında eğer sitenin yüzde yüz güvenli olması ve ekstra birçok profesyonel işlevinin olması isteniyorsa ortalama 1000 TL – 5000 TL aralığında bir fiyatla yazılım şirketlerine yaptırılabilir.

Siteye Sahip Olduktan Sonraki Adımlar Nelerdir?

Amazon gibi global ve büyük e-ticaret sitelerine göz gezdirmek ve onların işleyişini anlamak, e-ticaret nasıl yapılır konusunu araştıran birinin mutlaka yapması gereken işlerdendir. Örneğin Amazon şirketi müşteri memnuniyetine çok önem verir ve hiçbir zaman onları mağdur etmek istemez. Onlar bu konuya bu kadar önem veriyorlarsa, demek ki gerçekten memnuniyet büyümenin bir yoludur.

Bunun yanında dürüstlük de bir diğer önemli faktördür. Müşterilere sahte indirimler gösterip kandırmak mutlaka bir gün ortaya çıkıp o sitenin itibarını zedeleyecektir. Bu nedenle ne olursa olsun sahte indirimler gösterilmemelidir.

Eğer e-ticaret sitesi bir yazılım şirketine yaptırılıyorsa e-ticaret nedir sorusunu tam anlamıyla cevaplandırmak için sundukları destekler de alınabilir. Bu destekler sayesinde e-ticaret pazarına tam donanımlı bir şekilde girip yükselmek mümkündür.

WhatsApp
Hemen Ara