BLOG

E-ticaret Fikirleri 2019

E-Ticaret Fikirleri

Ticarete atılma fikri yüzyıllardır insanların aklına geliyor ve her toplumda uygulanıyor. Modern toplumlarda ise bu ticarete atılma fikri insanların aklına zaman zaman e-ticaret fikirleri olarak geliyor. E-ticaret, ticaretin internet üzerinden yapılması ve para akışının sanal ortamda sağlanmasıdır.

Türkiye’de de e-ticaret siteleri son zamanlarda oldukça popülerleşiyor ve her geçen gün bu sitelere yenileri ekleniyor. Büyük yerli ve yabancı e-ticaret sitelerini gören insanlarda da bir e-ticaret sitesi açma isteği oluşuyor. Bunun sonucu olarak ise böyle bir girişimde bulunmak isteyen insanlar dikkat çekebilecek ve birçok kullanıcıya ulaşabilecek e-ticaret fikirleri arıyorlar.

İnternet Üzerinden Nasıl Ürünler Satılabilir?

Aslında internet üzerinden insanın aklına gelebilecek her türlü ürün satılabilir. Hatta “garip” olarak nitelendirilebilecek birçok ürün bile e-ticaret sitelerinde satılıyor. Bu nedenle bu işe atılacak insanların geniş düşünmesi ve ürün yelpazesini olabildiğince geniş tutması gerekiyor.

Sadece bir ürüne veya belirli bir kitleye hitap eden e-ticaret sitelerinin de işlevsel olması mümkündür. Örneğin insanların sadece 2. el araba alıp satabileceği bir e-ticaret sitesi yeterli bir kitleye ulaştığı takdirde, sitenin sahibi belirli bir komisyon karşılığında bu alım-satımların gerçekleşmesini sağlayarak iyi bir gelir elde edebilir.

Bunların yanında site sahibi yurt dışı veya yurt içinden ucuza bulduğu belirli ürünleri alıp sattığında yine de iyi bir gelir elde edebilir. Fakat daha büyük kitlelere ulaşmak isteyen bir insan mutlaka ürünlerini çeşitlendirmeli ve sadece kendisi üretip satmamalıdır; kullanıcıların da ürünlerini satabileceği bir platform oluşturmalıdır.

Başarılı Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Kullanıcıların güvenini kazanmak isteyen bir e-ticaret sitesi sahibi öncelikle dürüst olmalıdır ve ürünlerde herhangi bir sahtekarlığa izin vermemelidir. Bunun yanında her zaman müşteri memnuniyetine önem vermeli ve müşterilere olabildiğince destek olmalı, onlarla iletişim kurmalıdır.

Çok kazandıracak e-ticaret fikirleri arayan bir insan öncelikle pazar araştırması yapmalıdır. Yani hitap etmek istediği kitlenin neye ihtiyacı olduğunu anlamalıdır. Örneğin sadece öğrencilere yönelik ürün yelpazesi olacaksa öğrencilerin ihtiyaçlarını anlamalı ve ona göre ürünlerini pazarlamalıdır.

Eğer herkese hitap edecek bir platform yapılacaksa da öncelikle belirli bir kitleye odaklanıp o kitle arasında yayılıp, daha sonra herkesin kullanacağı hale getirmek etkili bir yöntem olabilir. Direkt olarak her kesime yayılmak başlangıçta masraflı ve zor olabilir, bu nedenle küçükten başlayıp genele yayılmak güzel bir strateji olacaktır.

 

E-ticaret fikirleri 2019 neleri değiştiriyor? 

 

Her ne kadar dolar krizinden sonra ülkemizin ekonomisinde bir dalgalanma meydana geldiyse de, alım gücünün arttığını gösteren veriler ile efsane Cuma döneminde yaşanılan yoğunluk gösteriyor ki, bu sene de e-ticaretin ekonomiye katkısı yüksek olacak. Her dönem yüksek büyüme trendi ile en iştah kabartıcı sektör olmayı sürdüren e-ticaret, genç girişimcilerin de radarında. Bu pastadan payını alma konusunda kararlı girişimcinin merak ettiği bir şey var: E-ticaret fikirleri 2019...

 

Elektronik ticaretle alakalı düzenlemelerle beraber sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen satışların takibi ve vergilendirilmesi sürecine yönelik kararlar alındı. Bunun nedeni, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen satışların önemli bir miktara erişmesi ve bunun kayıp ekonomi olmasını önlemek. Bunun diğer anlamı, giderek yaygınlaşan ve müşteri kitlesi de büyüyen sosyal medya üzerinden satış yöntemleri, e-ticaret fikirleri 2019’un en çok konuşulan satış trendleri arasında.

 

Ancak buradaki satışa sunulan ürünlerin her yerde var olan, büyük alışveriş sitelerinden temin edilecek cinsten olmadıkları ve farklı bir profili ve ihtiyacı karşıladıklarını söylemek gerekir. Mesela, ev yapımı bir reçel, örgü, dekoratif eşya veya portre… Dolayısıyla bu fikri değerlendirme konusunda kendi el işçiliğinize ve yeteneklerinize odaklanmanız veya tanıdıklarınızın el yeteneklerini değerlendirme noktasında hareket etmeniz lazım.

 

İhracat odaklı e-ticaret…

 

E-ticaret fikirleri 2019’un en iştah kabartan tarafı da ihracat odaklı bir girişim oluşturmak. Doların da artması ile online site üzerinden dışarıya mal satmanın kolay ve en makul yolunu sorgulayan birçok kişi var. Bunun için global satışa açık alışveriş siteleri üzerinden niş bir ürün satışına odaklanmak gerekir. Doğru ürün seçimi ile doğru kitleye ulaşmanın önemli olduğu ihracat odaklı e-ticaret için yeşil sermayenin olduğu Körfez ülkelerini hedeflemek lojistik açısından doğru bir seçim olabilir. 

Ülkeye dolar girişini sağlama noktasında daha fazla paya sahip olmaları hedeflenilen e-ticaret sektörünü destekleyici adımların da olması, e-ticaret fikirleri 2019 trendleri arasına e-ihracatın yer almasını sağladı. Ancak bunun için en azından iç piyasaya satış tecrübenizin olması gerekir. İkinci adım olarak ise, e-ihracat düşünülebilir. Sizinde bir e-ticaret fikriniz varsa 2020 de bunu gerçekleştirmek için hiç beklemeden e-ticaret paketleri sayfamızı ziyaret edip size en uygun paketi seçebilirsiniz.

E-Ticaret Site Fikirleri

E-ticaret, alım-satım işlemlerinin yani ticaretin internet üzerinden yapılmasıdır. Bu iş modeli internet üzerinden olduğundan, her an her yerde mobil cihazlardan bile kontrol edilebilir ve işler yürütülebilir. Bu nedenle belirli bir müşteri kitlesine ulaşınca oldukça iyi kazançlar elde edilebilir.

Bu İş İçin Nasıl Siteler Kurulabilir?

E-ticaret site fikirleri için çeşitli modelleri vardır. Bu modellerden biri kullanıcıların ürün satıp aynı zamanda ürün alabilmesidir. Yani insanlar ürettikleri ürünleri siteye yükleyip bir fiyat biçerler, diğer kullanıcılar da bu ürünleri satın alır ve aradaki komisyonu da site sahibi alır. Bu modelde genellikle siteler %10-%20 arasında komisyon alırlar.

Bir diğer model ise site sahibinin kendi ürünlerini kendi sitesinden satmasıdır. Bu modelde site sahibi ürünleri kendisi üretir veya dışardan uygun fiyata satın alır; sonrasında ise site üzerinden bu ürünleri satar. Bunların yanında her iki modelin de uygulanabileceği siteler yapılabilir. Yani site sahibi hem kendi ürünlerini satar hem de kullanıcıların da ürün ekleyip satmasına izin verip komisyon alır.

Bez çanta, kolye, bileklik gibi el yapımı ürünlerin olduğu bir sitede site sahibi en düşük masrafla kar edebilir. Bunların yanında eğer sitede başkalarının da ürün ekleyip satmasına izin verilecekse el yapımı ürünlerden teknolojik aletlere kadar her çeşit ürünü barındırmak en iyisi olacaktır.

E-Ticaret Ürün Fikirleri

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte artık insanlar evlerinden bir iş kurabiliyorlar. Bu işler de genellikle pek masraf yapılmadan kurulabilen işler oluyor ve bu nedenle, her geçen gün internetten bir iş kuran insan sayısı artıyor. Bu işler arasından en çok kazandıranlardan biri e-ticaret siteleridir. 

Hangi Ürünler İyi Kazandırır?

E-ticaret sitelerinde insanlar kendileri üretip satabileceği gibi dışardan da ürün alıp satabilirler. Örneğin 2. el kitaplar kitapçılarda ortalama 5-10 TL arasında satılır. Bunlar alınıp yine 2. el olarak e-ticaret sitelerinde üzerine birkaç TL eklenerek satılabilir. Bunların yanında teknolojik ürünler (telefon, bilgisayar, tablet vb.) de çeşitli ülkelerden getirtilip satılabilir.

Eğer yurt dışından getirme imkânı yoksa e-ticaret ürün fikirleri olarak ülke içerisindeki ürünler indirimdeyken alınıp, indirim bittikten sonra satılabilir. Bu sayede hem ürünlerin yurt dışından getirtilme masrafı olmaz hem de iyi bir gelir elde edilebilir. Örneğin tekstil ürünlerinde indirim olması oldukça yaygındır.

Tekstil ürünleri veya teknolojik ürünler indirimdeyken alınıp indirim bittikten sonra e-ticaret sitesine koyulup satılabilir. İndirimler genellikle kısa sürdüğünden ürünler de çok beklememiş olur ve insanlar indirimsiz fiyat yerine bu site üzerindeki fiyatları tercih etmeye eğilimli olurlar..

 

WhatsApp
Hemen Ara