BLOG

E-ticaret Ne Demek?

İnternetin yaygınlaşması, elektronik ödeme yöntemlerinin artışı, akıllı teknolojilerin hayatın merkezine yerleşmesi ile “e-ticaret ne demek?” sorusunun cevabı çok daha detaylı ve kapsamlı bir hale geldi. Ancak kısaca, geleneksel ticaret modelinin internet ortamına aktarılması olarak ifade etmek mümkündür. Kapsam olarak ise, geleneksel ticarete göre çok daha girift ve komplike bir operasyon sürecinden bahsedilebilir. Buna rağmen, avantajları çok daha fazla ve geniş müşteri kitlesine ulaşma imkanları ve çağın gereken ticari faaliyeti olarak tüm ürün ve hizmet satan kurumlar açısından elzem.

 

E-ticaret ile ne elde edilebilir?

E-ticaret ne demek sorusunun en önemli bölümlerinden ve belki de e-ticarete adım atmayı düşünen kişileri motive edecek kısım e-ticaretin avantajları. Öncelikle şunu ifade edelim: fiziksel bir mağazadan geleneksel birtakım pazarlama yöntemi ile ulaşılabilecek müşteri sayısı oldukça kısıtlı ve sınırlıdır. Bu da, hiçbir zaman için satışlarınızı arttırarak ideal büyüme rakamlarına ulaşma hayalinizin gerçekleşmesini sağlamaz. Ancak internet üzerinden başlanılan satışlarla büyük bir müşteri kitlesine erişmeniz, ürün veya hizmetinizi tanıtmanız mümkündür. Böylece, yükselen müşteri kitlenize yönelik verdiğiniz hizmetten elde edilen karlılıkla ideal büyüme rakamlarına erişmeniz söz konusu olabilir.

 

E-ticaret ne demek sorusunun en öz ve kısa tanımı da budur: yeni müşteriler kazanmak ve markanızın büyümesini sağlayacak bir pazarlama çalışması ile sadık müşteri kitlesine erişmek. Üstelik bunun için geleneksel tanıtım ve reklam bütçenizden daha fazlasını ayırmak zorunda değilsiniz. İnternet reklam araçlarını profesyonel bir şekilde kullanarak, doğru pazarlama modeline karar verebilir, geri dönüşleri ölçebilir, hangi pazarlama yöntemin daha fazla müşteri getirdiğini tayin ederek, reklam çalışmalarını yönetebilirsiniz. Bu bakımdan, geleneksel pazarlamanın sağlanamayan geri dönüşüm verilerini, e-ticarette başarılı olmak için yapılan reklamlardan elde edebilir ve bütçenizi çok daha verimli kullanabilirsiniz.

 

E-ticaretin hem müşteri havuzu açısından yarattığı avantaj hem de pazarlama faaliyetleri bakımından sunduğu imkanlar düşünüldüğü zaman yeni nesil ticaretten pay alma noktasında her kurumun ve ticaretle iştigal eden KOBİ ve benzeri nitelikli firmaların e-ticaret sürecine adapte olması oldukça önemli. E-ticaret ne demek sorusunun asıl cevabını yaşayarak öğrenmek ve anlamak için bir online ticaret geçiş süreci stratejisi hazırlamanızın faydası büyük. Sizde yeni nesil ticaret yapmak istiyorsanız e-ticaret paketlerimizi inceleyebilir yada internetten satış yapmak için makalemizi okuyabilirsiniz. 

WhatsApp
Hemen Ara