BLOG

E-Ticaret Sitesi Nedir?

E-Ticaret Sitesi Nedir?

E-ticaret sitesi, online siteler üzerinden müşterilerine ulaşmak isteyen kişilerin şirketleri ya da şahısları adına kurdukları sitelerdir. E-ticaret, internetin hızla yayılmaya başlaması ile birlikte hayatımıza girmiş olan bir kavramdır. Özellikle dijital pazarlama unsurlarının artması ve internetin insan hayatında önemli bir hal alması e-ticaret sitesinin pek çok firma ve kişi tarafından kullanmasını sağlamaktadır. E-ticaret sitesi, herhangi bir ürünün ya da hizmetin çeşitli ödeme seçenekleri ile internet üzerinden ticaretinin yapılması için bir aracıdır. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının da değişmesine neden olan e-ticaret sitesinin geleneksel alışveriş yöntemlerinden pek çok farkı ve üstün yönü vardır. Peki, e-ticaret sitenin tüketicilere ve firmalara sağladığı faydalar nelerdir?

 

E-Ticaret Sitesinin Faydaları

  • E-ticaret sitesi, firmaların 7/24 açık olan şubeleridir. Herhangi bir şekilde kapalı olma durumunun olmaması e-ticaret sitelerinin firmalara ve tüketicilere sağladığı en büyük faydalardan bir tanesidir.
  • E-ticaret sitesi aracılığı ile internet üzerinden alışveriş yapılması tüketicilerin zaman tasarrufu yapmalarını sağlamaktadır.
  • E-ticaret sitesi, müşterilerin pek çok farklı siteyi incelemesine yol açmaktadır. Bu durum tüketicilerin farklı seçenekler arasından kendileri için en uygun seçeneği bulabilmelerine yardımcı olur.
  • E-ticaret sitesi, fiziki mağazalara daha az maliyetlidir. Fiziksel mağazalarda mağaza kirası, çalışan maaş ve sigorta primleri, yemek, elektrik gibi pek çok gider bulunmaktadır. Ancak e-ticaret sitelerinin yıllık bazı bakımları dışında herhangi bir maliyeti bulunmamaktadır.
  • E-ticaret sitelerinin daha düşük maliyetlere sahip olması internetten satılan ürünlerin daha uygun fiyatlı olmasını sağlar.
  • E-ticaret sitelerin stokta bulundurma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu sayede firmalar depo masrafı vs. gibi masraflardan da kurtulabilirler.

 

E-Ticaret Sitesi Kurmak Kolay Mı?

E-ticaret sitesi kurmak istiyorum diyen herkesin e-ticaret sitesi kurabileceğini söylemek mümkün değildir. E-ticaret ile ilgilenmek ve e-ticaret üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle e-ticaret siteniz için emek ve zaman ayırmanız gerekmektedir. Ayrıca e-ticaret siteniz için bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Çünkü e-ticaret sitesi her ne kadar normal bir mağaza açmaya göre düşük maliyetli olsa da sıfır maliyetli demek mümkün değildir.

WhatsApp
Hemen Ara